Книги жанра «Детская литература» на букву «R»

num: 1 3 7
en: A C E I K L R T
 
 Обложка  Описание  Ссылки
Обложка книги Ripple Ripple

 Автор: Hubbard Mandy


Lexi is cursed with a dark secret. The water calls to her, draws her in, forces her to sing her deadly song to unsuspecting victims. If she succumbs, she kills. If she doesn't, the pain is unbearable. To keep herself and those she cares about safe, she shuts herself off, refusing to make friends or fall in love-again. Because the last time she fell in love with a boy, he ended up dead.

Then Lexi finds herself torn. Against her better judgement, she's opening up agian, falling in love with someone new when she knows she shouldn't. But when she's offered the chance to finally live a normal life, she learns that the price she must pay to be free or her curse is giving him up.

Читать или скачать книгу «Ripple»
Обложка книги Rudy Dżil i Jego Pies Rudy Dżil i Jego Pies

 Автор: Tolkien J R R


Na przedstawiony tu wybór składają się utwory, które wiążą się przede wszystkim z legendami i anegdotami z Shire schyłku Trzeciej Ery. Wiersze, jak się zdaje, zostały napisane przez hobbitów”, napisał w Przedmowie do Przygód Toma Bombadila J.R.R. Tolkien, który występuje tu w roli badacza opracowującego hobbicki tekst. Te oryginalne wiersze przeznaczone są przede wszystkim dla młodszych czytelników. Ale warto pamiętać o tym, co powiedział o nich sam autor: „Utwory te są, przynajmniej z pozoru, lekkie i swawolne, choć czasami trudno się oprzeć wrażeniu, że kryje się w nich znacznie więcej, niż można się powierzchownie dosłuchać.

Читать или скачать книгу «Rudy Dżil i Jego Pies»
 

Категории
По книгам: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z [RU] [0-9]
По авторам: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z [RU] [0-9]
По сериям: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z [RU] [0-9]